1
FEBHogy válasszunk jó domain nevet?
A jó domain név titka
Az interneten a számítógépek (a felhasználó böngészője és a webszerver) egymással IP címekkel kommunikálnak. Ezek számsorok, melyek megjegyzése nehézkes, és információt sem sokat árul el a weboldalról. A domain név (magyarul: domén név) ezekhez az IP címekhez rendelt beszédes név. Domain név például:
Szerkezetét tekintve egymással ponttal elválasztott részekből áll. A végződés, az utolsó tag általában országhoz kötött (például .hu Magyarország, .at Ausztria), vagy pedig nemzetköziek (például .com mint kereskedelmi, vagy .eu Európai Unió). A végződés előtti rész szabadon megválasztható, ebből a cikkből megtudhatja, hogy milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, azért hogy minél több látogató találjon rá a honlapra.

Milyen végződést válasszunk?
A végződések esetében egy fix listából kell választanunk Több szempontot is érdemes figyelembe venni, nézzük ezeket sorban.
- Melyik országban működik a vállalkozásunk, milyen nyelven fog íródni a weboldal?
- Mennyit szeretnénk költeni a domainekre?
Az adott ország végződését mindenképp érdemes választanunk (.hu vagy .sk, .at, .de), ha pedig több országot is le kívánunk fedni és angolul lesz az oldal, akkor választhatunk .com vagy .eu végződést.
Egy adott országban mindenképp előnyben vagyunk, ha az ország saját végződését választjuk. Ha azonban több országban is jelen kívánunk lenni, akkor több domain nevet is vásárolnunk kell. Költségmegtakarítást jelent ilyenkor a globális végződések választása.
A domain formai követelményei
Míg a végződésnél előre meghatározott lehetőségek közül választhatunk, addig maga a domain név majdnem szabadon megválasztható. Nézzük először milyen általános szabályokat kell megfelelnie a domain névnek:
- Minimum 3 karakter legyen. Némely végződéshez elvileg lehet 2 karakteres domaint is választani, de ezek már szinte biztos hogy foglaltak
- Maximum 63 karakter legyen.
- Nem számít a kis és a nagybetű
- Csak betűket, számokat és kötőjelet tartalmazhat, más karaktert nem. Továbbá a kötőjel csak középen lehet, első és utolsó karakterként nem.

Tippek a jó domain választáshoz
Az eddigiek alapján még elég tág körből választhatunk, de mindenképp vegyük figyelme az alábbi tippeket
- Ne legyen se túl rövid, se túl hosszú a domain név
- A jó domain név egyben a legfontosabb kulcsszavunk is.
- Ha területileg szűkíthető a profilunk, tegyük bele a domain névbe is.
- Kötőjellel és anélkül is
- Ékezetesről se feledkezzünk meg
A túl rövid nevek általában rövidítések, és sokszor már foglaltak is, míg a hosszú neveket nehéz megjegyezni, könnyen félre lehet gépelni 1-1 karaktert. Felesleges szavakat, mint "Kft" vagy "Bt" ne tegyünk a domain névbe. Ideális, ha egy vagy két szóból áll a nevünk.
A vállalkozás fő profiljáról árulkodjon a domain nevünk. Sokkal fontosabb mint a cég neve. Például ha Kovács és Társa Kft üzemeltet cipőfűző webáruházat akkor semmiképp se kovacsestarsa.hu legyen a domain nevünk, hanem cipofuzo.hu. Az emberek soha nem cégnévre hanem foglalkozásra, termékre keresnek.
Ha például pizza kiszállítással foglalkozunk Sopronban, akkor kevésbé érdekes számunkra, hogy ránktaláljanak Debrecenből is. Célszerű a pizza-sopron.hu domain nevet lefoglalni, a leendő vevőink nagy valószínűséggel így fognak leginkább megtalálni bennünket.
Célszerű összetett szavak esetén a kötőjeles és az anélküli verziót is lefoglalni, nagyon kellemetlen ha erről megfeledkezünk és egy konkurensünk lefoglalja azt. Péládul a honlaptarhely.hu és a honlap-tarhely.hu is ugyanoda mutat.
A legtöbb végződés esetén lehetőség van ékezetes domainek foglalására. Ugyanaz a helyzet mint az előző pontnál, ha megfeletkezünk az ékezetes név lefoglalásáról akkor lehet hogy az egyik konkurenciánk fogja megtenni ezzel a látogatók egy része nem minket hanem őt fogja megtalálni.